SEO İzmir

SEO Nedir?

SEO , Search Engine Optimization kelimelerindeki baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu dur. Arama motoru denince akla ilk gelenler Google, Yandex, Yahoo, Bing olarak sıralayabiliriz. Her ülke de kullanılan arama motoru hacmi değişmektedir. Türkiye’de ise pastadan en büyük payı alan Google dır.

SEO da amaç; arama motorlarından gelen organik ziyaretçi sayısını arttırmaktır.

Dolayısıyla Türkiye için SEO denince; Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için gerekli çalışmalardır dersek yanlış olmaz. Ayrıca arama motorları içinde algoritması, ihtiyaca en doğru cevaplar veren de Google dır ve her geçen gün daha doğru sonuçları en üstte listelemek için algoritmasını geliştirmektedir.

Türkiye’de SEO, Google için yapılır!

SEO Nasıl Yapılır?

SEO bir süreçtir ve bu sürecin her aşaması en baştan planlanarak, tecrübe ve bilgi sahibi bir SEO Uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde telafisi aylar alabilecek ve çok daha maliyetli bir süreç ile karşılaşmamız olasıdır. Genelde SEO ya yeni başlayanların düştüğü en büyük hata ilk öğrendikleri bilgileri kullanarak siteye yanlış veya geçerliliği kalmamış SEO yöntemleri uygulamaktır. Bunlar da genelde backlink ve içerik eklemektir. Çünkü bu ikisi bilinen en eski ve en çok kullanılan SEO yöntemlerinden biridir. Ancak yanlış kullanıldığında site açısından ölümcül olabilir. Özellikle de backlink bu duruma çok açık bir konudur. Google’ın güncellenen algoritmalarında en büyük cezalar genelde yanlış backlink inşaası yüzündendir.

SEO nasıl yapılır sorusuna, yukarıda bahsettiğimiz en önemli iki unsur dışında bir çok etken vardır ve çok uzun bir konudur. Ancak kısaca hepsinden bahsetmek isterim. Öncelikle Site İçi SEO (On Page SEO) düzenlemeleri yapılır. Bu sayede web sitesi, uygulanacak SEO yöntemleri için gerekli kod, tasarım ve yapıya sahip olmuş olur. Sonraki aşamada ise içerik (content) planlanır. Bu aşamayı detaylı olarak başka bir yazıda anlatacağım. İçeriğin SEO uyumlu olarak düzenlenmesi çok önemlidir.

İçerik ve SEO ilişkisi için söylenen güzel bir söz:

İnsanlar için üret, robotlar için optimize et

Son olarak Site Dışı SEO (Off Page SEO) dan bahsedebiliriz. Bu aşama da oldukça uzun ve detaylıdır ancak kısaca; backlink, sosyal medya, tanıtım yazıları, local SEO vb. bir çok etkenden söz edebiliriz. Her biri kendi içinde birer konudur ve Site Dışı SEO ya katkıları vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm konu başlıklarının sürecin en başında bir bütün olarak düşünülerek planlanması en sağlıklı sonuçları verecektir. Sektöre, rakiplere ve anahtar kelimelere göre 1 yıllık planlama yapılmalı ve bu planın her aşaması zamanı gelince uygulanmalıdır.

SEO Uzmanı Mümin DENİZ

SEO Uzmanı olarak İzmir’de 2007 yılından bugüne kadar hizmet veriyorum. O günden beri kendimi sadece SEO alanında geliştiriyorum ve çok farklı sektörlerde 100 e yakın müşteri ile çalıştım. 2014 yılında Türkiye’nin en büyük, ilk ücretsiz SEO Konferansını ( www.seokonferansi.com ) düzenledik. Ayrıca SEO sektörüne katkı sağlamak için düzenli olarak SEO Eğitimleri de vermekteyim, ( www.seoegitimi.com.tr ).

seo izmir
seo izmir
izmir seo
izmir seo

SEO Danışmanlığı İzmir

İzmir’de daha yoğun olmak üzere SEO danışmanlığı hizmeti vermekteyim. İnternet sitesi olan ve bunu istediği kelimeler ile Google da 1. sayfa üst sıralara taşımak isteyenlere hizmet vermekteyim. Her sektörden sadece bir müşteri ile çalışmaktayım. Bunun sebebi ise; müşterilerimin projelerinde hedefi en yüksek tutmamızdır. Kısacası hedefimiz Google’da 1. sayfa ve 1. sıradır.

Aynı hedefi aynı sektörden başka bir site ile yakalamamız mümkün değildir çünkü Google’da sadece 1 site 1. sırada çıkmaktadır. Bunun dışında etik olarakta aynı sektörden birden fazla müşteri ile çalışmayı uygun bulmuyorum. Tüm enerjimi müşterilerim alanında, sektöründe lider olabilsinler diye harcamaktayım. Böylece sektörün en güçlü ismine, markasına hizmet vermiş olmaktayım.

Local SEO ( Yerel SEO )

Google son yıllarda arama sonuçlarında local yani yerel firmalara öncelik vermeye başlamıştır. Eğer İzmir’de bir firmanız var ise, Google üzerinden İzmir’den yapılan aramalarda sizin firmanızın web sitesi veya haritasının çıkma olasılığı daha yüksektir. Böylece kendi bölgenizdeki hedef kitleye direkt ulaşma imkanı bulursunuz.

local seo izmir
local seo izmir

Yukarıda bahsettiğim tüm SEO yöntemlerini günün koşullarına uygun olarak herhangi bir illegal yöntem uygulamadan gerçekleştirmekteyim. Uzun vadede fayda sağlayacak yöntemleri kullanmaktayım ki SEO için kısa vadede sağlıklı bir sonuç almak mümkün değildir. Daha önce de dediğim gibi “SEO bir süreçtir”.

Mümin DENİZ

SEO Uzmanı & Eğitmeni